Pre Prep Clubs List for Summer Term 2019

Clubs begin on Monday, 29th April and finish in the week ending Friday, 5th July. Most clubs run from 4.00 - 5.00pm, with a prompt collection at 5pm please.

Clubs taught by Eaton House teachers are £80 per hour and £40 per half hour (per term). You will be billed in arrears, the total being added to next term’s school fees.

For a copy of the Pre Prep Clubs Brochure click here

In addition to those clubs being run by Eaton House staff, there will also be a tennis club and a chess club (see details below) run by external providers. If you would like your son to attend either of the clubs below, please contact either Luke or Michael. The fees for these club should be paid directly to the external providers.

Thursday 7.30-8.30am
Crazy about Tennis Mr Luke Bedford

[email protected]
Cost: £96.50 per term


Friday 4pm – 5pm
Wallace Chess Club Michael Knight

[email protected]
Cost: £12 per session

 

SUMMER TERM CLUBS 2019

Day

Club

Age Groups

Staff and Contact Details

 

Monday

Dodgeball Club

Years 2 & 3

Marc Montague

[email protected]

Science Club

Years 1, 2 &3

Jude Hawes 

[email protected]

The Summer Cubs for Kindergarten Boys

KGs

Emma Bramble

[email protected]

Card Games

 

Year 3 Only

Ros Walker

[email protected]

Music Club All Pre-Prep Classes 

Sophie Gardner

[email protected]

 

 

 

 

Tuesday

Football Club

Years 2 & 3 

Marcus Hinton

[email protected]

Drama Club for boys and girls

KG & Year 1

Emma Morley

[email protected]

Story Box Club

All Pre-Prep Classes

Imogen Harfleet

[email protected]

Myths and Legends Club

Years 1, 2 & 3

Nia Humphries

[email protected]

Music Club

All Pre-Prep Classes

Sophie Gardner

[email protected]

Playground Games Club All Pre-Prep Classes

Rebecca Sprague

[email protected]

Engineering Club Years 2 & 3

Kyle Sturgess

[email protected]

Coding Club Year 2 & 3

James Rogers

[email protected]

 

 

 

 

Wednesday

Morning Running Club (8am - 8.30am) Years 2 & 3

Marcus Hinton

[email protected]

Lego Club All Pre-Prep Classes

Lucy Boobyer

[email protected]

Art and Craft All Pre-Prep Classes

Clara Maclean-Watt

[email protected]

Spanish  Years 1, 2 & 3 

Catherine Hodgkins 

[email protected]

Choir Club Boys & Girls Years 2 & 3

Alejandro Lopez

[email protected]

  Drama Club Years 2 & 3

Lorraine Gallagher

[email protected]

 

 

 

 

Thursday Football  KG & Year 1

James Nickalls

[email protected]

Engineering Club  Years 2 & 3

Kyle Sturgess 

[email protected]

Computer Club Pre-Prep Classes

Jessica Bell

[email protected]

The Movement Club Pre-Prep Classes

Philippa Watson

[email protected]

Cookery Club  All Pre-Prep Glasses

Antonia St Clair Gainer

[email protected]

Geology Club Years 1, 2 & 3

Emma Bramble

[email protected]

     

 

Friday Cricket Club Years 2 & 3

Marc Montague

[email protected]

Sketching Year 1, 2 & 3

Matthew Greenaway

[email protected]

Cricket Club KG & Year 1

James Nickalls

[email protected]